Herkese selamlar, son zamanlarda sosyal medyada gördüğüm birkaç yazı üzerine böyle bir yazı serisi yazmak istedim. Elektronik müzikle ilgilenenler veya yeni başlayanlar için ufak öneriler diyebiliriz. Buradaki amacım vizyon takibi ve yeniliklere açık olmanızı sağlamakla ilgili. İnanılmaz zor ya da pahalı öneriler değil merak etmeyin. Müzikle uğraşmak demek bir çok sorumluluğu beraberinde getiriyor. Gündemi ve günceli bilmek. Yeni müzisyenlerin ne tarzlarda müzik yaptığından haberdar olmak. İnsanların dinleme alışkanlıkları ne yöne doğru gidiyor bunları bilmek. Kendi müziğinize ve tarzınıza bir zemin oluşturmak istiyorsanız bunları mutlaka bilmelisiniz. Bence sadece müzik alanında değil diğer sanat akımlarının nereye gittiğini güncelde sanatçılar ne tarz eserler çıkartıyorlar bunları bile bilmek gerekir. Ben şimdilik sizlere müzikal kaynaklar üzerinden önerilerde bulunacağım.

* Tabi ki ne yazık ki birinci öneri okuduğunu anlayacak bir ingilizceye sahip olmak. Eğer dünya müziğinin nereye, nasıl gittiğini görmek, takip etmek istiyorsanız, en azından okuduğunuzu anlayacak bir ingilizceye sahip olmalısınız. Benim tavsiyem ingilizcenizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirmek. Türkçe kaynaklar ne yazık ki çok fazla değil, eğitim alabileceğiniz size bir şeyler öğretmeye çalışan çok az site var. Ya da çok az kişinin derdi bu konuda açıklayıcı olmak.

* Mutlaka bir kaç müzik dergisine üye olun. Günümüz teknolojisinde artık bir çok dergi aynı zamanda dijital olarak da size hizmet sunuyor. Hangi alana daha çok yönelecekseniz bu alanın dergilerine mutlaka üye olmalısınız. Örnek olarak DJ Mag, Computer Music, Music Tech gibi dergiler verebilirim. Bu dergilere hem bilgisayarınız hem de mobil cihazlarınız üzerinden üye olabilirsiniz. Bu dergiler size neler sağlar, aylık olarak size müzik listeleri sunarlar, yeni çıkan müzisyenlerden haberler verirler. O müzisyenlerin müziklerini yaparken nelere dikkat ettiklerini öğrenirsiniz. Festivaller hakkında bilgi edinirsiniz, kimler çıkıyor, kimler gidiyor, nerede yapılıyor, neler çalınıyor. Plak şirketleri hakkında bilgi edinirsiniz. Yeni çıkan yazılımlar ve donanımlardan haberdar olursunuz. Bu ürünlerin indirim zamanalarını bilirsiniz, ücretsiz ürünlerden haberiniz olur. Bunların dışında bir çok yenilikten haberdar olursunuz.

*Takip ettiğiniz belirli listeler olsun! Bu listeler ne kadar detaylı olursa emin olun sizin için de o kadar yararlı olacaktır. Benim en çok takip ettiğim liste http://www.bptoptracker.com/ bunun yanında mutlaka http://www.billboard.com/charts/hot-100 listelerine de bakıyorum.

* Size ilgilendiğiniz tarzlarda yeni çıkan albümleri haber verecek bir kaç sitenin e-mail listelerine girin. Burada yine değinmek isterim size önerdiğim dergilerinin hepsinin aynı zamanda internet siteleri de var, bu sitelerde günlük yazılar ve haberler bulabilirsiniz. Bunun yanında beatport.com benim çok sevdiğim sitelerden bir tanesi. Site genel olarak size belirli tarzlarda şarkıları satma amaçlı gibi görünse de hangi tarzların yeni albümleri çıkıyorsa e-mail olarak sizi bilgilendiriyor.

* Tarzınızın plak şirketlerine hakim olun. Bu plak şirketleri hangi sanatçılarla çalışıyor, hangi parçaları / albümleri yayınlıyor bunları bilmek gerçekten yine çok önemli.

* Tarzınızdaki sanatçıları takip edin, yani tabi ki burada büyük isimlerden bahsediyorum ilk önce. Emin olun dünyaca tanınan bir isim olmanın arkasında pek çok etken yatıyor buna şansı da ekleyebiliriz ama bu sanatçılara DJ’lere baktığınız zaman hepsinin işinde iyi olduğunu göreceksiniz. Başaranın sırrı çalışmak, istikrarlı olmak ve yılmamak. Hepsinin özünde bu hikayeye rastlayacaksınız. Bu sanatçıları ve DJ’leri sosyal medyada takip etmek onların disiplinlerine şahit olmak, neler düşündüğünü, neler çalıştığını bilmek emin olun kendi müziğiniz için çok yararlı olacak. Taciz etmeden onlara sorular sormaktan da bence çekinmeyin. Ne kaybedebilirsiniz ki en kötü size cevap vermeyeceklerdir =)

* En son olarak da bu takiplerden edindiğiniz verileri kullanmak kalıyor. İyi bir müzisyen ilk başta iyi bir dinleyici olmalıdır. Dinlemediğiniz hiç bir şeyi çalamazsınız ve üretemezsiniz. Burada kendimden örnek vermek istiyorum. Genel olarak Drum and Bass tarzına karşı normalin üzerinde bir ilgim var. Neler yapıyorum, ilk önce yeni çıkan albümleri mutlaka dinlemeye çalışıyorum, bu dinleme işlemi için ciddi bir iş. Yani tek işim dinleme onun dışında başka bir işle ilgilenmiyorum. Listelerde Drum and Bass parçaları bulup onları da mutlaka dinliyorum. Beğendiklerimden kendime dört aylık Spotify listeler yapıyorum, yani dinleme listelerimi dört ayda bir yeniliyorum kısaca. Aşırı sevdiğim sanatçıların ekipman listeleri de benim için çok önemli, kullandıkları pluginler programlar, kullanma şekilleri mümkünse bunları da çok yakından takip ediyorum.

Birinci yazımın öneri kısmı kısaca böyle. Umarım işinize yarayacak bir şeyler söylemişimdir. Eğer yazıyı beğenirseniz lütfen paylaşın. Bilgi paylaştıkça çoğalan bir şey. Yorumlarınızı yazmaktan da lütfen çekinmeyin. Herkese selamlar.

BeatMakers Academy / Gerçek Dorman
X