En iyi müzik prodüksiyon yazılım paketlerini sizler için inceledik.

Yazımız Computer Music Magazine dergisinin 2021 DAW incelemelerine göre düzenlenmiştir.

Bir bilgisayarda müzik yapmak istiyorsanız, DAW – Digital Audio Workstation, yaratıcılığınızı ortaya koymanız için en önemli araçtır. Evet, muhtemelen bir MIDI klavyeniz, ses arabiriminiz, stüdyo monitör hoparlörleriniz ve muhtemelen ev kayıt kurulumunuzda bir veya iki mikrofonunuz olabilir, ancak müzik prodüksiyon yazılımınız her şeyin merkezinde duracak ve bütün bu ekipmanınızı bir arada kullanmanızı sağlayacak en önemli yazılımdır.

Bu nedenle, en önemlisi memnun olduğunuz ve belki de daha da önemlisi, fikirlerinizi mümkün olduğunca hızlı ve acısız bir şekilde müziğe dönüştürmenizi sağlayacak bir DAW’a sahip olmanız.

En iyi DAWı bulmanıza yardımcı olmak için, MusicRadar kullanıcılarının bugün piyasadaki en iyi DAW’lar olarak neyi oyladıklarına dair bir rehber hazırladık. Gerçekte, bu ürünlerden herhangi biri müzik yapmanıza olanak sağlayacaktır ancak hepsinin çalışma şekilleri birbirinden farklı olduğu için hangi DAW ın size daha uygun olduğunu keşfetmeniz için araştırma yapmanız ve buna zaman ayırmanız şart.

EN İYİ DAW’LAR HANGİLERİ?

Belirttiğimiz gibi, aşağıdaki sıralama Music Radar kullanıcılarının oylarına dayanıyor, ancak DAW dünyasının soğuk sularına giriyorsanız, birkaç tavsiyemiz olacak.

Yeni başlayanlar için en iyi DAW’ın hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Mac kullanıcıları için Apple’ın ücretsiz DAWı GarageBand müthiş ve çok kolay bir uygulama. Acoustica’nın Mixcraft’ı PC kullanıcıları için en yakın eşdeğer fakat bu program ne yazık ki GarageBand’ın aksine ücretli.

Bu yazılımların ardından, ömür boyu ücretsiz güncelleme garantisiyle dikkat çeken Image-Line FL Studio var. Bu gelecek yıllarınız için ciddi bir tasarruf demek.

Son olarak, şüphesiz son yirmi yılın başarılı DAW’ı Ableton Live‘dan bahsetmek zorundayız. En iyi DAW, tartışmaya açık olsa da, açıkçası Ableton Live hızlı ve akıcı kullanımıyla kesinlikle çok iyi bir izlenime sahip ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla sanatçı tarafından kullanılıyor.

1- Image-Line FL Studio:

    MusicRadar kullanıcıları buna en iyi DAW oyu verdi

 • Başlangıç Fiyatı: $99/£76/€99
 • Versiyonlar: Fruity, Producer, Signature, All Plugins Bundle —
 • Uyumluluk: PC/Mac —
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 8.1, 10 ve sonrası, 4GB disk alanı, 4GB RAM
 • Sistem gereksinimleri (Mac): macOS 10.13.6 ve sonrası, 4GB disk alanı, 4GB RAM

+EDM Prodüktörleri için mükemmel.
+Fiyat / performansta başarılı.
+Ömür boyu ücretsiz güncelleme
— Kullancı arayüzü biraz dağınık ve kafa karıştırıcı.

Başlangıçta FruityLoops olarak piyasaya sürülen Image-Line’ın bu DAW’ı, özellikle hip-hop ve EDM alemlerinde belli nesil prodüktörler için neredeyse ikonik bir statüye sahip. Artık macOS’ta (ve PC’de) sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Projelerinizi Mac ve PC sürümleri arasında paylaşabiliyorsunuz.

Image-Line, FL Studio kullanıcılarına ömür boyu ücretsiz yükseltme imkanı sunuyor, yani yazılımın mevcut tüm kullanıcıları artık her iki platformda da otomatik olarak sürüm 20 yükseltmelerine sahipler. Ve FL Studio güncellemeler yapmaya devam ediyor: 20.5 sürümü, yeni soft synth olan Flex’i getirdi, 20.6 ise çeşitli yeni özellikler ekledi. Bu arada 20.7 yükseltmesi size, sosyal medya odaklı bir müzik videosu yapmak için ihtiyacınız olan araçları sunuyor.

FL Studio’nun diğer DAW’lar kadar ‘ciddi’ olmadığını iddia edenler her zaman olacaktır, ancak gerçekler aksini gösteriyor Fl Studio’nun profesyonel topluluklarda dikkate değer hayranları var. Computer Music Magazine dergisinin 2020 anketinde aldığı binlerce oy, FL Studio’nun gerçekten “büyük kitlelerin DAWı” olduğunu gösteriyor ve FL Studio DAW’lar arasındaki yerini daha uzun süre koruyacak gibi.

2. PreSonus Studio One

Büyük ligde oynayan, yeni başlangıç yapmış bir DAW

 • Başlangıç Fiyatı: £100/£85/€95
 • Versiyonlar: Prime (ücretsiz), Artist, Professional
 • Uyumluluk: PC/Mac —
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 7 (SP1 + platform geliştirmesi), Windows 8.1 or Windows 10 x64, Intel Core Duo veya AMD Athlon X2 işlemci (Intel Core 2 Duo or AMD Athlon X4 ve yeni sürümleri), 4GB RAM (8GB veya üstü tavsiye ediliyor), 40GB disk alanı
 • Sistem gereksinimleri (Mac): macOS 10.11 ve üstü (sadece 64-bit), Intel Core 2 Duo işlemci (Core i3 ve daha üst sürümler ), 4GB RAM (8GB ve üstü tavsiye ediliyor), 40GB disk alanı.

+Çok yönlülük konusunda başarılı.
+Verimli kullanıma sahip
+Armonik düzenleme yapma konusunda çok başarılı ve Davul editleri yapmak çok eğlenceli.
— Tek pencereli arayüzü insanda biraz telaş uyandırıyor.

Studio One birkaç yıldır gelişimini sürdürüyor ve şimdiden güçlü ve olgunlaşmış bir DAW haline geldi, sadece birçok açıdan rakipleriyle kafa kafaya olmakla kalmıyor, aynı zamanda birkaç alanda bunların ötesine geçiyor.

Studio One 4‘te , monofonik, polifonik ses ve MIDI parçalarına “Armonik Düzenleme” özelliği eklendi. Bu da şarkınızı ya da tek tek elementlerinizi otomatik olarak istediğiniz akor geçişlerine ve ya tona geçirmenizi sağlamak demek. Davullar ve paternler için yeni MIDI editörler de süper bir kullanım kolaylığı sağladı. Bu arada Sürüm 4.5te, kullanıcı isteklerine yanıt olarak getirilmiş 70’ten fazla yeni özellik içeriyor.

Studio One, müzik hayatınızı gerçekten değiştirme potansiyeline sahip bir DAW oldu ve olmaya devam edecek. Henüz denemediyseniz, mutlaka deneyin.

3. Ableton Live

İleri seviye bir kullanım kolaylığına sahip, ilham verici bir DAW

 • Başlangıç Fiyatı: $99/£69/€79
 • Versiyonlar: Intro, Standard, Suite
 • Uyumluluk: PC/Mac
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 7, Windows 8 veya Windows 10, 64-bit Intel (Intel® Core i5 işlemci veya daha hızlı bir sistem tavsiye ediliyor) veya AMD multi-core işlemci, 4GB RAM (8GB tavsiye ediliyor)
 • Sistem gereksinimleri (Mac): OS X 10.11.6 ve sonrası, Intel Core 2 Duo işlemci (Intel Core i5 işlemci veya daha hızlısı tavsiye ediliyor), 4GB RAM (8GB veya daha fazlası tavsiye ediliyor)

+Hızlı ve yaratıcı kullanım
+Mükemmel dahili efektler ve enstrümanlar
+Sayısız profesyonelin tercihi.

Ableton Live‘ın müzik yazılımı pazarında yarattığı etkiyi abartmamak zor. İlk sürüm 2001’de piyasaya sürüldüğünde, sadece besteciler için bir kayıt programı olarak değil, aynı zamanda kendi içinde bir performans aracı olarak ortaya çıktı. O zamandan beri, popülerlik içinde patladı ve sayısız diğer masaüstü ve mobil uygulamaları için ilham kaynağı oldu.

Merakla beklenen Live 10‘un çoğu değişikliği ‘’Arrangement View / Aranje Görünüşü’’ üzerine oldu. Elbette bu sürümde Wavetable Synth, Echo, Drum Buss ve Pedal efektleri gibi bazı yeni eklentiler de oldu.

Live 10.1, bazı önemli yeni özellikler geldi ve özellikle de Ableton VST3 eklentileri için uzun zamandır beklenen desteği ekleyerek iyi değerlendirilmiş güncelleme yaptı. Tabii ki, kullanıcılar kaçınılmaz olarak Live 11 için uzun bir istek listesine sahip ancak çoğu için Ableton yazılımı zaten başka hiçbir DAW’ın eşleşemeyeceği bir standart belirliyor.

4. Cockos Reaper 6

Uygun fiyata çok güçlü bir DAW

 • Başlangıç Fiyatı: $60
 • Versiyonlar: Standard
 • Uyumluluk: PC/Mac/Linux
 • Sistem gereksinimleri (PC): 32-bit: Windows XP/Vista/7/8/10, 12MB alan; 64-bit: Windows XP/Vista/7/8/10 x64, 13MB alan) —
 • Sistem gereksinimleri (Mac): 32-bit: OS X 10.5–10.13, 18MB alan; 64-bit: OS X 10.5–10.14, 20MB alam(OS X 10.15 Catalina uyumlu sürümü de mevcut)

+Fiyat performansta çok iyi.
+Gelişmiş MIDI / Audio routing /yönlendirme özellikleri
+Depolama alanında çok az yer kaplıyor.
— Çok fazla stock plugin / dahili eklenti ile gelmiyor.

Haberi olmayanlar için Reaper, hard diskinizde az yer kaplayan ve gelişmiş MIDI / ses yönlendirme özelliklerine sahip, oldukça uygun fiyatlı ve platformlar arası bir DAW’dır. 30 günlük demo sürümü ile programı bütün özellikleri ile kullanabilirsiniz, sonra kullanmaya devam etmek istiyorsanız, lisans ücretini ödemeniz gerekir.

Reaper, görebileceğiniz en özelleştirilebilir ve uygun fiyatlı DAW’lardandır. Dahası, arayüzde zoom /yakınlaştırmalardan, mousenuzu kaydırmaya, yumuşak hareketlere ve düzenlemelere çok hoş bir hissiyatla hızlı ve akıcı kullanım sağlıyor. Kısa süre önce piyasaya sürülen Reaper 6, takdir edeceğiniz ince ayrıntılandırmalar sunuyor.

Fiyat performans avantajı ile, Reaper birinci sınıf bir müzik prodüksiyon ortamı sağlıyor.

5. Steinberg Cubase

Günümüze rahatlıkla ayak uydurabilen büyük, eski bir DAW

 • Başlangıç Fiyatı: $100/£85/€89
 • Versiyonlar: Elements, Artist, Pro
 • Uyumluluk: PC/Mac
 • Sistem gereksinimleri (PC): 64-bit: Windows 10, Intel Core i serileri veya AMD Ryzen multi-core CPU, 4GB RAM (8GB tavsiye ediliyor), 30GB alan
 • Sistem gereksinimleri (Mac): macOS Mojave, macOS Catalina, Intel Core i serileri veya AMD Ryzen multi-core CPU, 4GB RAM (8GB tavsiye edilen), 30GB alan.

+Harika bir geçmiş ve çok fazla gelişme
+Rafine kullanım kolaylıkları
+Çok sayıda paket içeriği
— ‘Gelenekselleşmiş’ / Eski tasarım

Atari ST günlerinden beri (babana sor) Cubase, ses kaydı, eklenti efektleri ve enstrümanlarının (Steinberg aslında VST standardını icat etti) ve diğer tüm büyük DAW gelişiminin ortaya çıkmasını sağlayan geliştiricilerden olmuştur.

Bu kadar uzun bir geçmişe sahipseniz, Cubase‘in her özelliğe sahip olacağını düşünürsünüz ve aslında olmayan çok az şey var. Parlak yeni oyuncaklarla dolu bir raftan ziyade iyileştirmelere vurgu yapan Cubase Pro 10, daha hızlı bir kullanım şekli ve daha keyifli bir kullanıcı deneyimi sunarken, 10.5 güncellemesi, kaldığı yerden devam etti, işleri daha da geliştirdi ve yeni bir kaç plugin ekledi.

Cubase’nin her yeni sürümünde büyük gösterişli yeni oyuncaklar getirdiği günleri kaçırdığımızı itiraf ediyoruz, ancak 30 yıl hızlı ve tempolu, müzik teknolojileri dünyasında Cubase’in çok iyi yaşlandığını söylemeliyiz.

6. Apple Logic Pro

Mac üzerinde iyi fiyat, mükemmel performans.

 • Başlangıç Fiyatı: $200/£200/€230
 • Versiyonlar: Standard
 • Sistem gereksinimleri (Mac): macOS 10.13.6 veya sonrası, 64-bit işlemci

+Uygun fiyat
+Test edilmiş ve denenmiş kullanım kolaylıkları
+Beraber gelen bir sürü içerik
— Sadece Mac de çalışıyor.

Logic Pro’nun yeni sürümü 10.5 açıklanalı çok uzun zaman olmadı — Aslında X sürümü 2013’te piyasaya sürüldü — ancak sayılar aldatıcı olabilir. Sürüm 10.5, adı dışında tümüyle Logic Pro 11 gibi bir sürüm ve bu sürüm geleneksel bir DAW’ı gerçekten çağdaş bir müzik yapma platformuna dönüştürdü.

Bu revizyonun merkezinde, fikirleri ana zaman çizelgesine kaydetmeden önce çalmanızı sağlayan Ableton tarzı Canlı Döngüler / Looplar var. Ayrıca yeni bir step sequncer, tamamen elden geçirilmiş örnekleyiciler / Samplerlar ve elektronik beatmaker için yeni araçlar var.

Apple yeni trentler üretmek yerine onları yapanlardan izleyip almış olsa da yine de bir çok kullanıcısını tatmin eden modern bir adım attı.

Tüm bunlardan daha fazlası, Logic Pro çok uygun bir fiyata sahip, kullanışlı ve yaratıcı bir DAW olmaya devam ediyor ve fiyat olarak Mac kullanıcıları başka hiçbir yerde daha kapsamlı bir müzik prodüksiyon aracı bulamazlar.

7. Reason Studios Reason

Rack tabanlı DAW artık bir plugin olarak kullanılabilir.

 • Başlangıç Fiyatı: $99/£69/€79
 • Versiyonlar: Intro, Standard, Suite
 • Uyumluluk: PC/Mac
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 7 veya sonrası (64-bit), Intel or AMD multi-core işlemci , 4GB RAM (8GB veye daha fazlası geniş ReFills veya Rack Eklentileri için gerekiyor), 4 GB serbest disk alanı , ek olarak 8 GB isteğe bağlı içerik için. Ek olarak, program 20 GB’a kadar çalışma diski alanı kullanabilir
 • Sistem gereksinimleri (Mac): Mac OS X 10.11 veya sonrası (64-bit), Intel Mac with multi-core işlemci, 4GB RAM (8GB veye daha fazlası geniş ReFills veya Rack Eklentileri için gerekiyor), 4 GB serbest disk alanı , ek olarak 8 GB isteğe bağlı içerik için. Ek olarak, program 20 GB’a kadar çalışma diski alanı kullanabilir.

2019, Reason için büyük bir yıldı. Geliştiricisi Propellerhead SoftwareReason Studios adını aldı ve rack tabanlı DAW’ın 11. sürümü piyasaya sürüldü. Bu, DAW’nın çekirdek araçlarının başka bir DAW içinde VST 3 veya AU eklentisi olarak kullanılmasını sağlayan Reason Rack eklentisini tanıttı.

Reason 11‘e ikinci akıllı eklenti, DAW’nin SSL modelli mikserinin elemanlarını ayrı cihazlar olarak kullanma yeteneğidir. Bunları Rack cihazlarının yanında bulundurmak harika bir dokunuş olmuş ve özellikle Reason Rack Plugin’de iyi çalışıyor.

Bu arada tabii ki, Reason‘u ana DAW’ınız olarak kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak şimdi istediğiniz yerde kullanmak için mevcut stok enstrümanları ve efektleri ile Reason 11.2, harici ekipmanınızı kontrol etmek için yeni bir MIDI Out cihazı ekleyerek gelecekteki varlığını kesinleştirdi.

8. Cakewalk by BandLab

Sonar tekrar karşınızda ve tamamen bedava

 • Başlangıç Fiyatı: Ücretsiz
 • Versiyonlar: Standard
 • Uyumluluk: PC
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 7 veya daha yükseği (sadece 64-bit), Multi-core Intel veya AMD CPU, 4GB RAM, 3GB disk alanı.

+Ücretsiz ulaşabileceğiniz tam bir DAW.
+Özelleştirilebilir Skylight arayüzü.
+Esnek ProChannel modülleri
— Ne yazık ki sadece Windows için

2018 yılında, çevrimiçi DAW olan BandLab, Gibson’ın elinde olan Cakewalk’u aldığını ve Sonar DAW’nın BandLab tarafından Cakewalk olarak devam edeceğini açıkladı.

Daha da iyisi, yazılımı ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirdi. Ücretli sürümle birlikte gelen üçüncü taraf içeriği kaldırıldı, ancak DAW’ın Skylight kullanıcı arayüzü, esnek ProChannel modülleri ve 64 bit mix motoru gibi temel özellikleri var.

Yani, yeni bir DAW arayışında olan bir PC kullanıcısıysanız, bu DAW’ı denemek için kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.

9. Bitwig Studio

Yaratıcı prodüktörler için mükemmel bir seçenek

 • Başlangıç Fiyatı: $99/€99
 • Versiyonlar: 16-track, Standard
 • Uyumluluk: PC/Mac/Linux
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 7 veya sonrası (64-bit), Dual-core AMD or Intel CPU veya daha hızlısı SSE3 desteği ile, Minimum 12GB boş hafıza alanı (Bütün içeriğe sahip olmak için)
 • Sistem gereksinimleri (Mac): Mac OS X 10.11 veya sonrası, 64-bit Intel CPU, Minimum 12GB boş hafıza alanı(Bütün içeriğe sahip olmak için)
 • Sistem gereksinimleri (Linux):Ubuntu 17.04 veya sonrası, 64-bit dual-core veya x86 CPU ile SSE3 desteği, Minimum 12GB boş hafıza alanı (Bütün içeriğe sahip olmak için)

+Esnek modülasyon sistemi
+Dahili modüler sistem
+İleri görüşe sahip eklentiler.
— Hala biraz Ableton Live ın gölgesinde

Bitwig Studio’nun 1. sürümünün yayınlanmasından bu yana beş yıldan biraz fazla bir süre geçti, bu da onu DAWlar içinde göreceli bir bebek yapıyor. Uygulama o zamanlardan bu yana uzun bir yol kat etti, o günlerden bu günlere Ableton Live karşılaştırmalarını yavaş yavaş bir kenara bırakıyor. (ikisi de bazı önemli kullanım benzerliklerinin paylaştığı için böyle bir karşılaştırma yapılıyordu doğal olarak) Bitwig muhtemelen piyasadaki en yaratıcı ve yaratıcılığı destekleyen bir DAW.

Bitwig şu anda sürüm 3 de. — çok önemli ve, tek bir yeni özelliğe odaklanmış bir güncelleme. Bitwig Studio’nun araç setini tamamen modüler bir ortam haline getiren yeni bir cihaz olan The Grid’den bahsediyoruz.

Bu, sürüm 3.1’deki bazı şık adım geliştirmeleri ve sürüm 3.2’ye yeni EQ ve Saturasyon seçeneklerinin eklenmesi ile birlikte, Bitwig Studio yaratıcı prodüktörlerin DAW’ı olarak git gide güçleniyor.

10. Acoustica Mixcraft

Windows kullanıcıları için bir GarageBand muadili

 • Başlangıç Fiyatı: $99
 • Versiyonlar: Recording Studio, Pro Studio
 • Uyumluluk: PC
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 7 SP1, 8 veya 10 (64 or 32-bit), 1.8 GHz Dual Core CPU (Quad Core veya daha yüksek öneriliyor), 8GB RAM

+Kolay Kullanım
+Bağımlılık yaratabilir
+Geniş içerik kütüphanesi
— Yeni sürümler konusu çok iyi değil.

PC kullanıcıları bize işletim sistemleri için GarageBand tarzı bir uygulama olup olmadığını sorduklarında, genelde onları Mixcraft’ta yönlendiriyoruz. Sekiz büyük güncellemesiyle Mixcraft, normalde daha pahalı alternatiflerinin özelliklerine sahip olan bir DAW. Zaman içerisinde temel bir başlangıç ​​uygulamasından gerçekten etkileyici bir DAW’a dönüştü.

Mixcraft 9, yeni otomasyon özellikleri, vocoder tracklari, yeni efektler ve enstrümanların yanı sıra tek bir tıklamayla Audio’yu MIDI’ye dönüştürme seçenekleri ile daha şık bir arayüze sahip.

Piyasadaki en gösterişli DAW olmayabilir, ancak Mixcraft‘a yatırım yaparsanız, uygun bir fiyata, iyi desteklenen ve kolay /anlaşılabilir arayüze sahip bir DAW sahibi olacaksınız. Yeni başlayanlar için kolay alışılabilir bir DAW.

11. Avid Pro Tools

Endüstri standartdı ve post prodüksiyon yazılımı

 • Başlangıç Fiyatı: Aylık başlangıç fiyatları $30/£25/€28
 • Versiyonlar: First, standard ve Ultimate
 • Uyumluluk: PC/Mac
 • Sistem gereksinimleri (PC): Windows 10, Intel Core i5 işlemci, 16GB RAM (32GB veya daha yüksek), 15GB yükleme için gerekli olan disk alanı
 • Sistem gereksinimleri (Mac): macOS 10.13.6 veya daha yeni, Intel Core i5 işlemci, 16GB RAM (32GB veya daha üstü), 15GB yükleme için gerekli olan disk alanı.

+Gerçek bir endüstri standardı
+Ücretsiz sürümle başlayabilme imkanı
+Artık daha çağdaş bir kullanım şekli
— Hala sadece doğrusal /lineer kayıt için en uygun

Dünyanın dört bir yanındaki kayıt stüdyolarında endüstri standardı olmaya devam eden Pro Tools ile nereden başlayacağınızı bilmek zor. Yazılım, ev kayıt pazarında hiçbir zaman aynı etkiyi yaratmadı, ancak sektörde çalışmak istiyorsanız, Pro Tools bilmeniz size kesinlikle avantaj sağlayacaktır.

Son güncellemeler Avid‘in Pro Tools’un kullanım şeklini daha da iyileştirdi. Artık çalma sırasında parçaları ve zaman çizelgesi bölümlerini güncelleyebilirsiniz, böylece müziği durdurmadan efektler, ön ayarlar, loop ayarları vb. ile projenizi durdurmadan dinleme yapabilirsiniz. Bu nedenle, yaratıcılığınız kesintiye uğramamış olursunuz. Ayrıca projelerinizi depolamanız için bulut tabanlı Avid Cloud Collaboration, sizin audio topluluğundaki diğer kullanıcılarla bağlantı kurmanız için tasarlanmış Avid Marketplace var.

Tüm bunların Pro Tools’un kullanıcı tabanını büyütmek için yeterli olup olmayacağını göreceğiz, ancak mevcut hayranların başka bir DAW’a bakması pek mümkün değil.

12. Apple GarageBand

Yeni başlayanlar için en iyi DAW

 • Başlangıç Fiyatı: Ücretsiz
 • Versiyonlar: Recording Studio, Pro Studio
 • Uyumluluk: Mac
 • Sistem gereksinimleri (Mac): macOS 10.13.6 ve daha sonrası

+Gerçek bir endüstri standardı
+Ücretsiz sürümle başlayabilme imkanı
+Artık daha çağdaş bir kullanım şekli
— Hala sadece doğrusal /lineer kayıt için en uygun

GarageBand, genç John Mayer’in Macworld’de lansmanına yardım etmesinden 15 yıl sonra oldukça yetenekli bir DAW haline geldi. Tabii ki, yeni başlayanlar için harika ve biraz daha derine inerseniz, daha gelişmiş özellikler de bulacaksınız.

Müzisyen olmayanlar, verilen ses döngülerini / audio loopları basitçe sıralayabilir… Ancak multi track kayıt işlevselliği, sanal gitar amfisi seçenekleri ve pedal kutusu gibi iyi enstrüman koleksiyonlarını da içinde barındırır. ‘’Davulcu / Drummer’’ otomatik olarak ritimler oluşturmak için mükemmel, Akıllı Kontroller seslerin daha hoş düzenlenmesini sağlar ve yazılımı kontrol etmek için Logic Remote iPad uygulamasını bile kullanabilirsiniz.

Diğer bir bonus olarak, projeler GarageBand’in ağabeyi Logic Pro ve ayrıca GarageBand‘ın iOS sürümü ile uyumlu ve size mobil bir seçenek sunuyor. Ve GarageBand’in ücretsiz olması, her Mac sahibinin denemesi gerektiği anlamına geliyor.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak konu ile ilgili diğer insanlara ulaştırabilirsiniz. Siz de bu DAW’lardan birisini kullanmak ve elektronik müzik prodüksiyonu konusunda eğitim almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Bize aşağıdaki sosyal medyalarımızdan ulaşabilirsiniz.

X