Öğrencilerimizden Frehim’in yazısı ve derlemesi.

Kendi başına beat yap!


İşte bunun için ihtiyacın olanlar:

 • İyi bir bilgisayar
 • Güçlü bir iş ahlakı
 • Öğrenme isteği

Bu, herhangi bir hip hop yapımcısının kendi kalitesini yakalaması ve deneyimli yapımcıların unuttuğu zamanlar da kendilerine hatırlatması için gerekli ipuçlarının listesidir. Yeni başlayanlar, ritmin etki alanına girdikleri andan itibaren iş akışınıza hızlı bir ivme kazandıracak, ritimlerinizin iyileşmesini sağlayıp, kendinizi gelişimin sürükleyiciliğine kaptırmış bir şekilde bulacaksınız. Gelin birde bu adımlara birlikte göz atalım…


1. Sample Seçimi

 “Hislerimizin tercümanı yakaladığımız frekanslardır.” 

Sample seçerken seni esir alan duygunun hissettirdiği şey tam olarak doğru sample’ ı seçtiğinle alakalıdır. 

Her durumda doğru örnekleri seçebilecek bir kulağa sahip olmak, müzik yapımcısının en önemli becerilerinden birisidir. Hayal ettiğiniz ritmi ortaya çıkarmak, o melodi için en iyi sesin hangi dosyada olduğuna ulaşıp bunu hızlı bir şekilde yapmak yıllarınızı alabilir. Halbuki olaya hakimseniz ortaya çıkaracağınız eser hayal gücünüzün hızı ve el çabukluğunuzla doğru orantılıdır.

Bir sanatçıyla çalışırken de bunun gibi beceriler ortak paydada hızlı bir şekilde buluşmanızı sağlar. 

En sevdiğiniz seslerle kendi kişisel kitaplığınızı oluşturmaya başlamak istiyorsunuz. En sevdiğiniz kick, snare, clap, 808’ler, percussion, enstrümanlar, one shot’lar ve aklınıza gelebilecek çoğu şey için kendi klasörünüze sahip olmak ilerisi için üretim sürecinizi çok daha kolay hale getirecektir.


2. Kick ve Bass

Mor kısım: Baskılanan ses miktarı

Beyaz kısım: Mevcut ses

Kick ve bass ikilisi Hip Hop ‘ın en can alıcı ikililerindendir.

“Sertlik ve uyarıcı etkileri ambiyansı tamamen eline alabilir ve aynı zamanda ortamı yumuşatabilecek havaya sahiplerdir.”

Kick ve bass frekanslarının birbiriyle çakışmasını istemeyiz, bu da onların aynı anda çalmasını istemediğimiz anlamına gelir.

Bu durumu çözmek duyumu kolaylaştırmak için ise kick bir ses sinyali ürettiğinde bass-ın sesini kısmak için “side chain”(yan zincir sıkıştırma) denilen şey uygulanır.

Bass kanalına stok kompresörlerden biri uyguladığında(uyguladığımız kompresörde yan zincir özelliği olduğundan emin olaraktan) ve side chain girişi olarak kick seçilirse, her vuruşta kompresör bass sesini kısmak için tetiklenir ve vuruşun geçmesi için yer bırakır. Kick sesi yapısı gereği kısa olduğu için release ayarı kısa tutulursa baskılama olayı hızlı salınmış olur. Böylelikle baskılanan ses ayarlanabilir, kick ve bass birbiriyle ilişkilendirildiği için daha güzel bir duyum elde edilir.


3. Hi-hat’ ler Anahtardır

Hi-hat beatlerde önemli bir role sahiptir. Hi-hatler beatin içinde bazen kendilerini en çok hissettirenler bazense unutturanlardır. Doğru dizilimi yakalamak kolay değildir. Onlara insani bir his vermek duygu geçişlerinde etkili rol oynar. Hi-hatlere roll yaptırarak beatin sürükleyiciliğini ve hissini değiştirebilirsin.


4. 808 Saturation(Doygunluk)

 • Beatinizin hissedilmesi için olmazsa olmazlardan biri olan 808’ler altyapınızı bir üst seviye taşımanızı sağlayan sinüs dalgalarıdır.
 • Frekansları düşük olduğundan dolayı küçük sistem olan telefon ve hoparlörde onu duyamayabiliriz.

Doygunluk: Harmonikleri bozma ve ekleme işlemidir.

 • 808 ‘ leri bu yapıya dönüştürerek parçada yeterli enerjiyi sağlamış olmakla birlikte zayıflığı ortadan kaldırmış olursun.
 • Saturation ‘ a dönüştürücü bir kanal oluşturup sinyali ordan göndererek 808 ‘ in orijinal sinyalini bozmadan farkı hissetme fırsatı yakalarsın.
 • Kalın bass-lar dark sound sevenler için büyük bir ilham kaynağına dönüşebilir.

5. Basit Tut

Bir hip hop yapımcısının aklından çıkarmaması gereken en kritik ve önemli şeylerden birisi ise mix-te sanatçının vokali için yer bırakmasıdır. Oluşan alt yapının sanatçıyla uyumu, senkronu ve vokali altyapının merkezine oturtacak şekilde yapılandırılması çok önemlidir. Böylelikle hayal ettiğin kaliteyi yakalamak kolaylaşır ve bunu tüm akışı bozacak unsurlardan arındırarak yakalarsın. İlham aldığın hip hop sanatçılarının hangi ritimler üzerinde dans ettiğini dinleyerek kick ve bass kararlılığın bile basit bir parçayı hangi noktalara taşıdığını fark edebilirsin.


6. Favori Beat- lerinden Referans Al

“İlham aldığın beat-ler hayal gücünü genişletecek ve var olmak istediğin tarzda önünü açacak birer gizli kapıdır.”

Referans Beat-deki incelenmesi gereken şeyler:

    a) Enstrümanların uyumu

     b) Sessizliğin kullanıldığı yerler

     c) Perküsyonların birbiriyle etkileşime girdiği yerler

     d) Barlar arasındaki geçişler vs.

Bu tür incelemeler kendi özgünlüğünü yaratman için yeni kapılar 

keşfetmene yardımcı olacaktır.

Sadece dinlemek değil yapım aşamasını kafada taslak olarak çıkarmak beat-e profesyonel bakış açısıyla bakmayı sağlayarak, teknikleri anlamana yardımcı olacak en iyi egzersizlerden biridir.


7. Aşırı Tekrardan Kaçın

Ritimlerin robotik olmasından kaçınırız.

Peki o mükemmel akış, ritim ve tempo dengesine nasıl ulaşılır, davullar nasıl insancıllaştırılır?

Bunu sağlamak için şu basit adımlar uygulanır:

 • Kick, snare, hi-hat-lerin hızlarıyla ve senkronizasyonuyla oynayabilirsin.
 • Vuruşların birinin diğerinden daha yumuşak olmasını sağlayabilirsin.
 • Hi-hat ‘ lerin velocityleri ve panlarıyla oynayarak duyumu doğallaştırabilirsin.
 • Akorların ses ayarlarıyla oynayıp melodiyi daha hisli hale getirebilirsin.
 • Tekrarlanan ritimlerin hızlarıyla oynayıp senkronizasyonu sağlayabilirsin.

8. Üçlemeler

 • Hi-hat’ leri ikili olarak kullanım hip hop beatler-de yaygın bir kullanımdır.
 • Hi-hat’ leri üçleme olarak kullanmak farklı bir tekniktir. Geçişlerde hi-hatleri üçleme şekilde kullanmak düz bir ritim üzerinde ilerlesek bile bizi tekdüzelikten kurtarır.

Hi-hatlerde roll yapmak beati canlandırır ve heyecanı diri tutar, beat-in sürekliliği için çok önemlidir.


9. Melodi Döngüleri Kullan

Bazen oturup sıfırdan ilham gelmesini beklemek yerine melodi loop(döngülerini) kullanarak aradığına yakın şeyler bulmak mümkündür.

Melodi döngülerini kullanmak hem ufkunu açacak hem de farklı algıların zihnindeki kilitlerini açacaktır.


10. Benzersiz Sample-lar Bul

Hip Hop ‘ da sample-lama tekniği üreticilerin plaklardan örnekler alıp parçalamalarıyla başladı. Tüm zamanların en ikonik hip hop prodüksiyonlarından bazıları bu şekilde yaratıldı.

Plaklardan olmasa bile birçok kaynakta bu tarz yaklaşımı kullanabilirsin.

Yasal sorun yaşamamak için telif haklarıyla korunan numunelere dikkat etmek koşuluyla daha önce kimsenin kullanmadığı mahzenlere inip ortaya muazzam işler çıkartabilirsin.

Sample-ları bulabileceğimiz bazı yerler:

 1. Eski televizyon reklamları
 2. Rastgele eğitim videoları
 3. Eski radyo kayıtları
 4. Eski ses kayıtları vs.

11. Kuru Tutun

Hip Hop’ un minimalist doğası nedeniyle parçayı dolu hissettirmek için bir 

çok efekt ekleme isteği içimizde oluşur. Bu nedenle reverb ekleyip eklememek gibi bir ikilemde kaldığımızda durup bunun vazgeçilmez olup olmadığını düşünmemiz gerekebilir.

Reverb gerekecek unsurlar melodiler, snare ve fon örnekleri olacaktır. Yankı, gecikmeler(delay) ve diğer efektleri eklemek mixte çok güzel bir tat elde etmene yardımcı olacaktır. 

Çok hızlı ve sert etkileri yumuşatmak adına reverb-leri beat-i gereksiz yankılara boğmadan yedirirsen altyapında hayal ettiğin aurayı yaratırsın.


        Neticede müzik prodüksiyonu bir sanattır ve bu kurallar her durumda geçerli değildir. 

“Ritmin etki alanına gir ve özgür bıraktığın ruhunu müzikle bütünleştir, hislerin sana yolu tarif edecektir…”


Ben Frehim,
Trap müzikle ilgileniyorum. BeatMakers Academy’den Advance Mixing dersleri aldım. Beatmaking, mix ve kayıt alanında çalışmalarıma devam ediyorum. Çeşitli sanatçılarla çalışıyorum. Üretkenim, kendi parçalarımı yayınlamaktayım. Farklı prodüktör ve sanatçılarla işbirliği yapmaya açığım. Benimle iletişim kurmak için https://linktr.ee/frehim7 tıklaman yeterli.
Spotify ‘ a ulaşmak için https://open.spotify.com/artist/frehim tıkla.


Daha İyi Beatler Yapmak İster misin?

O zaman sen de ”Müzik Prodüksiyonu ve Kompozisyonu” derslerimize katıl. En son müzik yazılımlarını kullanmayı öğren. Müzik prodüksiyonunu geliştir. Şarkılarına en iyi nasıl mix ve mastering yapacağını öğren. Hem daha iyi ve güçlü beatleri nasıl yapacağını öğren hem de bunu kitlelere ulaştırmanın kısa yollarını keşfet.

Kaynakça: https://cymatics.fm/blogs/production/hip-hop-essential-tips

Leave a Reply

X