BeatMakers Academy

Öğrencilerimizden Efe Aysal’ın yazısı

Trap , 1990’ların başında Güney Amerika’da ortaya çıkan hip hop müziğinin bir alt türüdür .
Trap müzik adını uyuşturucuların yasadışı olarak satıldığı bir yere atıfta bulunan Atlanta’nın argosu “Trap” kelimesinden alır . Trap müziğinde genellikle sentezlenmiş davulları kullanır ve karmaşık hi-hat dizilimleri, uzun bir sustaine sahip kick davulları (orijinal olarak Roland TR-808 davul makinesinden ), atmosferik sesler ve genellikle sokak kültürüne odaklanan lirik içerik bulunur. Enstrüman sayısı azdır ve neredeyse yalnızca trampet davullarına ve çift veya üç zamanlı hi-hatlara odaklanır. Bu, trap müziğinin imza sesidir.

Türün öncüleri arasında Mannie Fresh , Shawty Redd ve Toomp’un yanı sıra rap sanatçısı olarak Young Jeezy , Drama , Gucci Mane ve TI yer alıyor. Bununla birlikte, modern trap müzik, 2010 yılında üretken hip-hop yapım ekibi 808 Mafia’yı kuran yapımcı Lex Luger tarafından popüler hale getirildi .

2010’larda ana akıma haline getiren sanatçılar ise başlıca DrakeCardi B , MigosFutureLil Uzi Vert2 ChainzKendrick LamarPost MaloneXXXTentacion ve Travis Scott’dır. Bu sanatçılar yaptıkları projelerle haftalarca listelerde başı çekmiştir.

Özellikler

Başlangıçta, lirik temalar genellikle sokaktaki kültür ve genel yaşam etrafında dönüyordu, diğer konular arasında zenginlik elde etme, şiddet, spor araçlar ve sanatçıların çevrelerinde karşılaştıkları yaşam deneyimleri yer alıyor.

Trap müziği , bazen sentezleyicilerle ifade edilen melodik bir eşlik keskin, kirli ve ritmik trampetler ve derin 808 kick davulları, çift zamanlı, üçlü ve benzer şekilde bölünmüş hi- hat’lar ve enerjik, sert bir ses yaratmak için nefesli ve klavye enstrümanlarını kullanılır. Trap müziğin genel bpm temposu 130–140 bpm dir

Basitçe parçalamak gerekirse, Trap müziği en iyi şunların bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir:

  • 1/3 Hip hop (tempo ve şarkı yapısı benzerdir, çoğu parça genellikle 70–110 bpm arasındadır) — vokaller bazen kısılır
  • 1/3 Dans Müziği — Yüksek perdeli Hollandalı synth çalışması, Hardstyle örneklemesi ve popüler EDM şarkılarının yeniden düzenlendiği çok sayıda trampet.
  • 1/3 Dubstep (Düşük frekanslı odak)

TARİHÇE

1990 — 2003: Kökenler

1992’de piyasaya sürülen en eski kayıtlardan biri olan UGK’nin ilk EP’leri “ The Southern Way’den — Cocaine In The Back of the Ride ” şarkısını ilk örneklerden sayabiliriz. Daha sonra 1992’de, büyük plak şirketlerinden çıkış albümleri “Too Hard to Swallow’dan” popüler “Pocket Full of Stones“ u çıkardılar . 1993 yapımı Menace II Society filminde de yer aldı . 1996’da Master P,” Mr “single’ını çıkardı.

2003–2015: Ana akım popülaritesinde artış

2000’lerin başından ortalarına kadar, trap müziği, başarı mücadelesi ve sokak hayatını kapsayan bir dizi albüm ve single’ın ardından ana akım olarak tanınan bir tür olarak ortaya çıkmaya başladı. Bu yıllarda başlıca sanatçılar; TI , Young Jeezy , Gucci ManeBoosie Badazz, Yo Gotti , Lil Wayne ve Rick Ross

2010’lardan bu yana, bir dizi modern Trap üreticisi, özellikle 808 Mafia ‘s Southside ve TM88Sonny DigitalYoung ChopDJ SpinzTay Keith ve Metro Boomin olmak üzere sektörde popülerlik kazandı . Bazı yapımcılar, yelpazelerini çağdaş R&B ( Mike WiLL Made It ) ve elektronik müzik gibi diğer türlere genişletti. Ve bu durum zamanın popüler pop sanatçıları arasında trap müzik türünün yayılmasına sebep oldu. R&B şarkıcısı Beyoncé’nin 2013 albümü Beyoncé’den “Drunk in Love”, “Flawless” ve “7/11” şarkıları da Trap esintileri içeriyordu. Amerikalı dans-pop şarkıcısı Lady GagaTIToo Short ve Twista gibi rapçilerin yer aldığı 2013 albümü Artpop için “Jewels ‘n Drugs” adlı Trap’ten ilham alan bir şarkı kaydetti.

2015’ten günümüze

Mayıs 2015’te, New Jersey’li rapçi Fetty Wap’ın hit single’ı “Trap Queen” ABD Billboard Hot 100 listesinde ikinci sıraya yükselirken , Trap müziği bir kez daha ana akım müzik listelerinin zirvesine çıktı. Fetty Wap’ın sonraki single’ları “My Way” ve “679” da Billboard Hot 100 listesinde ilk 10’a ulaştı. Brooklyn merkezli rapçi Designer , 2016 yılında ABD Billboard Hot 100 listesinde zirveye çıkan ilk mixtape single’ı olarak “Panda” nın piyasaya sürülmesiyle büyük beğeni topladı . Trap şarkıların ticari başarısının farkındalığına başlandı 2017’de Migos ve Lil Uzi Vert “Bad and Boujee” arasındaki iş birliği, artık popüler olan “Raindrop (Drip), Drop top (Drop Top)” bir numaraya ulaştı 2 Chainz dördüncü stüdyo albümü Pretty Girls Like Trap Music’i Haziran 2017’de yayınladı. Rapper Cardi B , 2017’de Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya yükselen “Bodak Yellow” adlı şarkısıyla son derece popüler oldu.

ÜLKEMİZDE TRAP

Ülkemizde ilk olarak trap müziği yapan belli sanatçılar olsa da işin patlama noktası Ezhel’in ‘’Müptezhel’’ Albümüyle olmuştur. Aynı zamanlarda Khontkar ‘’100’’ Ceg ‘’Trapanasyon’’ albümlerini çıkartarak ülkemizdeki trap müziğin gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.

İşte Dinlemeniz İçin Size Birkaç Örnek;

Siz de elektronik müzik prodüksiyonuna, daw kullanımına, ses tasarımına, beat yapmaya merak duyuyorsanız ve kendi beatlerinizi yaratmak ve trap müzik yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

X