Herkese selamlar. Bugün sizlere Synthmasterla bir notaya basarak hem ritim hem de arpej seslerini aynı anda nasıl çalarsınız, bu tarz arpejcilerin ses tasarımını nasıl yapabilirsiniz, bunu anlatacağım.

Bu tarz sesleri tasarlarken Synthmaster’da iki layerı birden kullanıyorum. Bir layerı melodik arpeje, diğer layerı ise davul loopuna ayırıyorum. Bu arada SynthMaster 2 iki layer / katmandan oluşan bir synthesizerdır. Her katman birbirinden bağımsız olarak çalışır. Her katmanın sinyal akışı efektleri ve modülatörleri birbirinden bağımsızdır.

İlk önce davul loopunu yapacağımız layerla başlayalım.

Synthmaster da waveformlara çok farlı algoritimalar uygulayabiliyorsunuz benim noise umda şu anda lowpass algoritması var ben de çok az bir şekilde waveforma hi-cut yaparak sesin çok az tiz frekenslarını kesiyorum. Daha sonra ilk osilatöre ayrı olarak hi-pass filtresi uyguluyorum, ufak bir resonans vererek uygun tınıyı bulmaya çalışıyorum. Şimdilik yeter diyelim ve bas davul / kick için hazırlıklara başlayalım,

Osilatör iki ye geçiyorum, bir çok waveformla bas davul / kick yapabilirsiniz ben burada sine wave / sinus dalga şekli kullacağım, envelope trampet envelopu ile aynı olacak. Bu tarz envelopelara / zarflara perkusive / vurmalı zarflar diyoruz. Osilatörede ayrı olarak bir filtre uyguluyorum ve bu filtrede low pass filtresi, aradığım sesi bulana kadar tiz frekansları engelliyorum. Daha sonra sesimin pitchini daha da düşürerek daha bir bas sese ulaşıyorum, burada layer 1 in pitchine ADSR modülasyonu yaparak sesi duyduğumuz süre içersinde belli bir süreden sonra pitchin giderek düşmesini istiyorum. Layer 1 pitchini envelope 2 ile modüle ediyorum.

Şimdi ritmimizi yazma zamanı, osilatörlerin volume parametrelerini keyscaller ile modüle edeceğim, ve klavye üzerinde bir alanda birinci osilatörün sesi kapalıyken ikinci osilatörün sesi açık olacak ve 5. oktavdan sonra ise osilatör bir açılıp iki kapanacak, böylelikle iki sesi birbirinden ayrı olarak kullanabileceğim Şimdi sıra arpejciyi açıp ritmimizi yazmakta, 4. oktavdaki do notasına bastığımda bas davul / kick sesini duyuyorum ve 5. oktav do sesinde ise trampet sesini duyuyorum.

Arpejci presetlerinden dinomo yu seçiyorum ve ilk önce steplerimi ayarlıyorum 1/16 lık senkronizasyona ayarlı arpejci bu da her bir aralık 16lık notaya denk geliyor demek buna göre bir ritim yazmaya başlıyorum. Burada önemli olan şey 4/4 lük bir ritim yazacaksanız aralık sayımızın 4 -8 -16- 32 olması ritimleri yazarken buna dikkat etmeliyiz.

Biraz daha trampet sesimin filtresi ile oynayıp 2. layera geçiyorum

Burada square waveformunu / kare ses biçimini seçiyorum, osilatörün voices parametresini 3 e getirerek üst üste 3 sesin çalınmasını sağlıyorum daha sonra Synthmaster voices ayarlarından detune spread parametresi ile oynatarak seslerin aralarındaki frekans farklarını çok az dağıtıyorum, streo spreadle de sesin genişliğini dağıtarak daha dolgun bir ses yaratıyorum. Şimdi sırada bu sesin de arpejcisini açarak bir melodi oluşturmakta.

Şimdi iki layerı birden açalım seslerin dengesine bakalım, trampetin sesini biraz daha spectrumda belirgin hale getirelim.

İşte size tek tuşla hem ritim hem de melodi yapabildiğiniz bir ses preseti.

X