İşte Live 11’deki yenilikler

Yeni

Ableton Live 11

Live 11’deki tüm yeni özellikler ve güncellemeler

1

Comping

Live, bir ses veya MIDI performansının birden fazla geçişini bireysel çekimler halinde düzenler. Birçok çekimin en iyisini birleştirin veya yaratıcı yeni kombinasyonlar bulun. 

Bağlantılı parça düzenleme

İçeriklerini aynı anda düzenlemek veya düzenlemek için iki veya daha fazla ses veya MIDI parçasını bağlayın.

2

MPE

MPE uyumluluğu

Bir akordaki her bir nota için kıvrımlar, slaytlar ve basınç ekleyin. İnce ifade varyasyonları ekleyin, akorlar arasında geçiş yapın ve gelişen ses dokuları oluşturun. İfade Görünümü Klip Ayrıntı Görünümü’ndeki yeni bir sekmede doğrudan ayrı notaların perde, tını ve basınç varyasyonlarını ekleyin ve düzenleyin.

MPE özellikli yerel cihazlar

Wavetable, Sampler ve Arpeggiator artık MPE’yi destekliyor. Not başına parametreleri kontrol etmek için Push’un ped basıncını kullanın.

3

Yeni cihazlar

Hibrit Reverb

Evrişim ve algoritmik yankıları birleştirerek, doğru gerçek yaşam ortamlarından fiziksel gerçekliğe meydan okuyanlara kadar herhangi bir alan yaratmayı mümkün kılar.

Spektral Rezonatör

Gelen bir ses sinyalinin spektrumunu kısmi parçalara böler, ardından sonucu bir frekans veya nota göre ince veya radikal yollarla genişletir, kaydırır ve bulanıklaştırır. MIDI ile bir enstrüman gibi çalın. Spektral Zaman Sesi bölümlere dönüştürür ve bunları frekansa dayalı bir gecikmeye besleyerek metalik yankılar, frekans kayması ve yankı benzeri efektlerle sonuçlanır. Dondurma(Freeze)  işlevi sesi yakalar ve tutar.

4

Doğadan ilham aldı

Doğal ve fiziksel süreçleri ilham kaynağı olarak kullanan altı oyuncu enstrüman ve efekt. Dillon Bastan ile birlikte oluşturuldu.

PitchLoop89

Eski bir dijital efekt işlemcisini temel alan bu cihaz, stüdyoda veya sahnede seslere karakter eklemek için titrek aksaklık (glitch effects) efektleri, gecikmeli dijital parıltılar (delayed digital shimmers) ve tuhaf titreşimler (vibrato) yaratır. Robert Henke ile birlikte oluşturuldu.

Ableton Live 11

Güncellenen Efektler

1

Redux

Redux, sert distorsiyon, dijital ve aliasing artefaktlarının yanı sıra sıcak ve doygun 8-bit dokular dahil olmak üzere eski dijital donanımdan daha geniş bir ses yelpazesi ekler.
2

Phaser-Flanger

Phaser ve Flanger birleştirildi ve şimdi daha yüksek frekans ve modülasyon aralıklarına sahip yeni, daha gür bir ses, mevcut modlarda etkileyici iyileştirmeler ve kısa modüle edilebilir gecikme için yeni bir Doubler modu sunuyor.
3

Koro-Ensemble

Chorus'un güncellenmiş versiyonu artık daha geniş bir ses şekillendirme yeteneklerine sahiptir - vibrato ekleyin, sinyalin sol ve sağ kanallarını stereo alana yayın ve kalın 3 gecikmeli hat korosu ekleyin.

Rack İyileştirmeleri

1

Makro Anlık Görüntüler

Daha sonra hatırlamak için Makroların durumunu saklayın - bu, bir performans sırasında seslerde veya yapılarda ve düşüşlerde anında varyasyonlar oluşturmanın hızlı bir yoludur.
2

Değişken Makrolar

Raflarınızı 1 ila 16 Makro içerecek şekilde ayarlayın. Randomize Makro değerleri: Makrolarınızın durumunu rastgele hale getirin veya randomizasyon düğmesini MIDI ile eşleyin.
3

Tempo takibi

Canlı dinler ve gelen sese göre temposunu gerçek zamanlı olarak ayarlar, bu da onu herkesin takip etmesi gereken tempo kaynağı yerine grubun dinamik bir parçası haline getirir.

Şans Araçları

1

Not Şansı

Bir nota veya davul vuruşunun gerçekleşme olasılığını ayarlayın ve Live'ın zaman içinde değişen desenlerinizde şaşırtıcı varyasyonlar oluşturmasına izin verin.
2

Hız Şansı

Modellerinizin dinamiklerindeki ince, insancıllaştırılmış varyasyonlar için hız olasılığı aralıkları tanımlayın.
3

Eylemleri Takip Et

Live 11, gelişen düzenlemeler için Sahne Takip Eylemleri ekler. Follow Actions artık belirli kliplere atlayabilir ve Follow Actions'ı global olarak etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilir.

Yeni Sesler

1

Ses Kutusu

Birden fazla sesten, bir dizi çalınabilir vokal enstrümanından ve vokal işleme için tasarlanmış Efekt Raflarından oluşan kapsamlı bir çağdaş ses örnekleri koleksiyonu.
2

Mood Reel

Prodüksiyonlara ruh hali, alan ve hareket katmak için organik ve sentetik sesleri dokusal öğelerle birleştiren çağrıştırıcı katmanlı enstrümanlar.
3

Drone Laboratuvarı

Sürekli ton ve dokusal örnekler, üretken gürültü, çok örneklemeli aletler, ayrıca deneyler için tasarlanmış cihazlar ve Efekt Rafları.
4

Dik Piyano

Upright Piano, samimi bir his için yakın kaydedilmiştir - birçok müzik tarzında evde bulunan klasik bir ses. Spitfire Audio ile işbirliği içinde oluşturuldu.
5

Pirinç Üflemeli Dörtlüsü

Bu enstrüman, pirinç dörtlüsünün doğal nefes almasını, ifade aralığını ve geniş tonunu vurgular. Spitfire Audio ile işbirliği içinde oluşturuldu.
6

Yaylı Çalgılar Dörtlüsü

Viyola ve viyolonselden oluşan bu iki keman kombinasyonu, hemen samimi bir sese sahiptir ve aynı zamanda sonik keşifler için harika bir başlangıç noktasıdır. Spitfire Audio ile işbirliği içinde oluşturuldu.

Güncellemeler

1

Güncellenen Sesler

AAS enstrüman arayüzlerinde güncellemeler Applied Acoustic Systems ile işbirliği içinde yapılan tüm enstrümanların kullanıcı arayüzleri güncellendi.
2

Güncellenen Çekirdek

Kitaplık Live’ın Çekirdek Kitaplığı, yeni davul kitleri, Enstrüman Rafları, Ses Efekti Rafları, Grooves ve loop'lar dahil olmak üzere çağdaş müzik prodüksiyonuna odaklanılarak genişletildi. Ayrıca, gelişmiş tarama, sesleri bulmayı kolaylaştırır.
3

Güncellenen Paketler

Drum Booth, yeni bir MIDI davul kitaplığına ve mikslemeye hazır ön ayarlara sahiptir. Kuyruklu Piyano ve Elektrikli Klavyeler artık MIDI akorları, licks ve basslines ile birlikte gelir ve MIDI davul kanalları ve enstrümantal parçalar Chop and Swing, Skitter ve Step, Drive ve Glow ve daha fazlasına eklenmiştir.

Daha Fazla Ekleme

1

İnce Klip Düzenleme

Birden çok klibin döngülerini aynı anda düzenleyin, bağlam içinde tek bir klibe odaklanın ve tek bir piyano rulosundan tüm aranjmanları kolayca aktarın.
2

Geliştirilmiş Klip Ayrıntı Görünümü

Not Parametreleri, Eylemleri Takip Et, Zarflar ve MPE için yeni sekmeler, bir Klibin parametrelerine ve özelliklerine daha net bir genel bakış ve erişim sağlar.
3

Geliştirilmiş CPU Ölçümü

Güncellenmiş bir ana ekran artık mevcut ve ortalama CPU kullanımını gösterebilir, ayrıca parça başına CPU ölçümleri, bir setteki hangi kanalların en fazla işlemci gücünü kullandığını gösterir.
4

Tuşlar & Ölçekler

Ölçekleri doğrudan Live’ın MIDI düzenleyicisinde bir kılavuz veya referans olarak kullanın - bu Push ile bağlantılıdır ve klip başına değiştirilebilir.

Push ile İlgili Değişiklikler

1

Yeni Cihazlar İçin Görselleştirmeler

Push'un renkli ekranında Hybrid Reverb, Spectral Resonator ve Spectral Time'daki temel parametrelerin görselleştirmelerini görün ve bunları doğrudan donanımdan kontrol edin.
2

Anahtar & Ölçek Senkronizasyonu

Live 11'deki Anahtar ve Ölçek özelliği Push'a bağlıdır ve klip başına değiştirilebilir.
3

Polifonik Aftertouch Desteği

Push'da daha nüanslı ve dinamik performanslar için Wavetable, Sampler, Arpeggiator ve desteklenen VST'leri kullanırken ayrı notalara farklı düzeylerde aftertouch uygulayın.
4

16 Makroya Kadar Bakın

Live 11'de, Makrolar 1-8 ile Rack sayfasından sonraki ikinci sayfadan Makro 9-16'ya erişin. Sekizden fazla Makro eşlediğinizde ikinci sayfa otomatik olarak görünür.

Leave a Reply

X