Müzikte kendi prodüksiyonlarını / yaratımlarını yapmak, imza projeler çıkarmak, aklındaki müziği soyut dünyadan madde dünyasına geçirebilmek; Günümüz teknolojilerini kullanırken hem eğlenceli hem de pratik bilgilerle artık çok daha kolay! İşte tam da bu yüzden Beatmakers Academy Armoni derslerinde kendi bestelerini oluşturmak isteyen yüzlerce öğrencimize klasik müzik disiplinlerinin günümüzde hala geçerli katı kurallarının önemini hem de o formların elektronik ve tüm müzik türlerinde nasıl kolay uyarlanacağını öğretiyor ve öğrencilerimizden her gün güzel sonuçlar alıyoruz. İşte müzik prodüksiyonu ile ilgilenenlerin bilmesi gereken 10 madde;

1

Müzik Tarzınızı Keşfedin

Yapmak istediğiniz müzik, dinlediğiniz müzik ile doğru orantılıdır. Bir insanın kim olduğunu ve nasıl biri olduğunu belirlemekle ilgili yapılan araştırmalarda o kişinin çevresinde en çok görüştüğü 5 kişinin ortalaması olduğu söylenir. Yani sevdiğimiz ve sık görüştüğümüz insanlarla aynı kişisel ve karakteristik özelliklerimiz söz konusu. Peki müzikte nasıl bir kişisellik söz konusu? Burada cevabımız belkide aynı soruda. En çok dinlediğimiz 5 müzik türü veya 5 sanatçı bizim müzik zevkimizin, müzikal işitmemizin renklerini tamamen veya ortalama olarak yansıtabilir mi dersiniz? O zaman kendi imajımız için bir harita çıkartalım ve müzik yolculuğumuzun ilk adımı olan tür belirlemenin önemini, kendi müzik zevkimize yansıtalım.

En sık dinlediğimiz türün şarkılarından ilham alarak kariyerimize başlangıç oluşturalım.

Böylelikle hayranı olduğumuz veya dinlediğimiz türün bize verdiği duyguları iyi tanır, tüm hatlarıyla genel bir analiz yapar ve anlatımda doğru seçimleri yapmakta kolaylık sağlayabiliriz.

2

Türünüze Uygun Enstrümanlar Seçin

Bestelerinizi oluştururken seçilen müzik türünün genelde kullandığı enstrümanları ( yaylı, tuşlu, nefesli, vurmalı ) ve synth sesleri iyi analiz etmek, tek tek ayırt edebilmek gerekir. Enstrümanların dünden bugüne gelişimini, icat edildiği dönemin kültür ve özelliklerini, oktavlarını (ses hacmi), sahip olduğu ses aralığına uygun anahtarda nota okumayı ve tüm detayları hakkında bilgi sahibi olmanızda imajınız için önemlidir.

Dinleyici için türün kimliğini belirleyen enstrüman seçimleridir.

Herhangi bir enstrüman veya bir piyano tecrübenizin olması pratik bir ifade kolaylığıyla uygulamada hızlanmanızı, armonik bilgiler arasında daha çabuk bağlantı kurmanızı kuvvetlendirir. Bu aynı zamanda dinleyicinin müziğin türünü daha parçanın girişinde tanımasını ve hakkınızda oluşacak olan duyuş kalitenizi, enstrüman bilgi birikiminizi ve farklı seslerin bir arada ve doğru oranlar ile kullanımından ustalık becerinizi ortaya koyacağından, bu adıma oldukça dikkat etmeliyiz.

3

Temponuzu Belirleyin

Her müzik türünün ruhumuzda yarattığı hisler vardır.
Müzik duyguların ifadesidir.

İnsanların sahip olduğu tüm duyguların her birine uygun ifadede müzik türleri keşfedilmiştir. Bebeklere ninniler, gençlerin tüm duygu durumlarına uygun rap, trap, metal, rock , pop, funk müzik , yetişkinlerin stresli hayatına bir es verdiği jazz, soul türleri, daha çılgın hissedenlerin DnB, sporla meditasyonla ilgilenenlerin … Yani her hayat tarzına ve ruh haline uygun türden yüzlerce müzik türü var! Bu nedendendir ki dünyada herkes müziği çok seviyor! Peki bu müzikleri birbirinden en ayırt edici hale getiren ne? Şunu söylemeliyim ki; Ritmik özellikler müzik türlerini belirlemede başrolde!

Projemizde kullanacağımız ritim enstrümanları, perküsyonlar, vurmalı çalgılar ve onları çalarkenki hız da elbette seçilen müzik türünün ana karakterini tamamlıyor. Her müzik türünün en eskiden en yeniye örneklerine baktığımızda bu akımın birbirine besteciler tarafından yaklaşık tutulduğu söz konusu. Biz de türe uygun incelemelerimizi derlediğimizde yansıtmak istediğimiz duyguların ve hikayenin anlatım hızını, müziğimizin türünde ve genelde kullanılan ve bilinen tempo aralığında yazmamız gerekir.

4

Tonunuzu Seçin

Müziğin dinleyicide yaratacağı etkiyi belirleyen temel özelliklerden en önemlisi de kullanılan ton veya tonlardır.

Tonlar kendi içinde bir çok bölüme ayrılır ve seçimlerimiz duyuş etkilerinin renklerini oluşturur. Bu da bestemizin ne anlattığını, ne hissettirdiğini doğrudan etkiler.

Majör tonlar daha enerjik, mutlu ve dışa dönük müzik hissi verirken; Minör tonlar daha dramatik, duygusal ve ağır başlı müzik oluşturabilir. Tam tersi durumlar da vardır ama bu bestecinin kullanacağı tempo ve akorlara da bağlıdır. Yani bestenin kontrolü daima bestecidedir. Atonal müziklerin sanat için güzel örnekleri ve tabuları yıkan, uyumsuzluğun uyumunu anlatan bir amacı vardır. Modlar ise genelde tüm yazılım programları ve midi’ lerde doğal dizilerin basit güzelliğiyle, etnik müzik yapma, farklı müzik dönemleri ve kültürlerini hissettirme imkanı yaratır. Diziler doğal, armonik, melodik şeklinde klasik müzik disiplini olsa da, müzik teorisi ve armonisi tarihini detaylı incelediğimizde tonların günümüz formlarını matematiksel sistemle oluşturduğunu görebilmekteyiz.

5

Müziğinizi Hikayeleştirin

Müziğimizin türüne uygun bir analiz yapmamız gerekir. Bu analizde parça içinde geçen ağır ve hızlı tempoların , notaların sürelerinin ve nasıl kullanıldığının dinleyicide duygu verebilme ile doğrudan ilişkisi vardır. Örneğin; Epik müzik türünde bir beste yapmak istiyoruz. Bunun için hikaye oluşturmamız gerekir. Türün genel özelliklerinde marş gibi tekrarlı ritmik enstrümanlar, dem tutan yaylılar ve motif oluşturan üflemeliler vardır. Cesaret ve heyecan veren, bazen romantik ve sakin bir müzik olarak ta bestelenen, genel olarak oyun ve film müziklerini temel alan bir müzik türüdür. Dolayısıyla burada enstrümanlar ve ritmik çalgı sürelerinin bu özelliklere göre önceden belirlenip, hızlarının da insan nabzı gibi verilmek istenen duygunun hızına göre belirlenmesi gerekir.

Dinleyicide sürekli merak uyandırmak ve eserde akıcılık sağlayabilmek için kullanılan hız değişikliklerini önceden belirlemek oldukça önemlidir.

6

Nüanslar Kullanın

Müziğin tadı, tuzu, baharatı nüanslar yani ses değişiklikleridir. Bir müzik düşününelim ama hep aynı şiddette bir melodisi olsun. Size bu melodiler çok etkileyici gelmeyecektir. Ama seslerin yükselip alçalan armonileri ise kulağınıza daha sanatsal ve hisli gelecektir. Duygu değişimlerinin en somut etkisi nüanslardır.

Bestelerimizde mutlaka nüans çeşitliliğine yer vermeliyiz. Türe uygun nüans kullanmak; Bölümler arası konu anlatımlarının geçişlerini ve dinleyicide oluşacak duygu durumunu doğrudan etkiler.

Şöyle ki; Klasik müziğin kullandığı evrensel müzik teorisine baktığımızda İtalyanca nüans terimlerinden Piano: Hafif, Forte: Kuvvetli, Crescendo; Gittikçe kuvvetlenmek, Decresendo; Gittikçe hafiflemek , şeklinde en sık kullanılan ve büyük etkiler yaratabilen bu frekans değişikliklerini müzisyenler rahatlıkla performanslarında yansıtabilmektedir. Günümüzde bilgisayar programlarında da seslerin tınıları ve yüksekliklerini değiştirmek oldukça pratik ve kolay bir hale geldi.

7

Müziğinize Baştan Sona Hakim Olun

Müzikte sürenin önemi; Türün benzer örnekleri ile süre bazında doğru orantıda olması eserin etkileyici ve sürükleyici kalmasını etkilemektedir. Eseri dinlediğimiz süre, aslında eser içindeki melodik yolculuğun bizde bıraktığı duygusal izler veya bir hatıra gibi belleğimizde yer edinir. Bu da eserin konu anlatımı bakımından oldukça önemlidir.

Melodilerin yarattığı hisler bütününde her şey zamanlı ve ölçülü olmalıdır.

Eserin anlatımının ve akıcılığının netlik kazanmasını sağlamamız gerekir.Beste bölümleri ve form incelemesi önceden yapılması da projenin süresini belirlemede oldukça etkilidir.

8

Aranjelerinize Özen Gösterin

Müzikteki tanımı, birden fazla enstrümanın bir arada ve uyum içerisinde kullanılması, armoniklerinin farklı kombinasyonlarla birbirlerini tamamlaması ve ifadelerin güçlendirmesi için yapılan düzenlemedir. Genellikle kayıt için yapılır, sahneye de aktarılır. Bunu yapan kimselere de aranjör denir. Enstrüman çeşitliliği ne kadar fazla olursa aranje de bir o kadar çeşitli olur. Buna rağmen tek bir enstrümanla birden fazla ezgi çalınarak da yapılabilir. Önemli olan her zaman çok çeşitlilik değil, aranjörün yaratmak istediği sound’a ve müzik teorisine hakim olması, aranje içerisinde kullandığı enstrümanları iyi tanımasıdır. İyi bir mix- mastering ve arenje çalışması projelerin hazır hale gelirken olmazsa olmazıdır.

9

Transpoze, Modülasyon, Köprü Kullanın

Projenizdeki esas tonun dışında düşünülmesi gereken bir diğer tonal konu ise modülasyon ‘’durulan tondan geçilmek istenen bir diğer ton’’ , veya transpoze ‘’ melodinin başka nota sınırında aynı ritmik ve sayısal tekrarı ‘’ dır. Ayrıca ‘’Köprü/geçit’’ kısımlarını da önceden belirlemek ve hazırlamak gerekir. Bu tonal değişikliklerin önceden karar verilmesi ve armoninin buna göre tasarlanması, eserin akıcılığını ve netlik kazanmasını sağlayarak çalışmanızı başarıya götürecektir.

Eserin anlatımının ve akıcılığının netlik kazanmasını sağlamamız gerekir.Beste bölümleri ve form incelemesi önceden yapılması da projenin süresini belirlemede oldukça etkilidir.

10

Başarılı Olmanın Yolu — Kendinize Güvenin!

Zamansal ve işitsel denkleme göre doğru bir duyuş bütünlüğü için mutlaka eserinizi önce kendiniz beğenmeli ve içinize sinen şekilde sonlandırmalısınız. Oluşturulan eserin veya çalışmanın kalitesi türünün örneklerine yeni bir imaj yaratacak sansasyonda veya türün örneklerine benzer yapıda olmasına , zamanlama ve form açısından doğru kalıplara yerleşmesine, kullanılan armoniler ve enstrümanların birbiriyle olan uyumuna, dinleyen profesyonellerin beğenisine ve sosyal medyalardaki doğru paylaşım stratejileri gibi birçok konuya bağlıdır.

Bu süreç ve denemelerle çalışmanız üzerinde harcadığınız gayret ve emek mutlaka belli bir süreyi kapsayacaktır. Kendinize güvenmek, müzikal bilginizin kalitesi ile doğru orantılıdır. Müzikte özgüvenli olabilmek için eksiklerinizi iyi tespit etmeli ve bir an önce gelişiminizi desteklemelisiniz. Akademik eğitim programları ile kısa zamanda, en önemli ve sizin için gerekli olan evrensel konuları öğrenebilir, aklınızdaki müziği kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Nasıl bir fidan dikip her gün sulamak, nihayetinde size kendi çiçeğinizi verecekse;

Müzikte de mutlaka emeklerinizin karşılığını zamanla alacaksınız.

Dünya üzerinde en çok ilgi gören ve trend hale gelen müzik endüstrisinin her gün yeni katılımcılarından olan müzisyenler, şarkıcılar ve prodüktörler;
Sayısız türden çalışmalar sunarak başarıyı yakalamaya çalışıyor. Kimi de sadece sevdiği bir alan veya iş olarak görüp, yarışa katılmadan kendi müzik dünyasında huzur buluyor.

Bu döngüler kişisel başarıya baktığımızda, birbirini zamanla tamamlamış ve senkronize olmuş projenizin ve imajınızın her alanda sergilenmesi ihtiyacını çıkartıyor. Oluşturduğunuz müzik kimliğiniz de kariyerinizin kemikleşen duruşunu sağlıyor. Anlattığınız hikayelerin beğenilmesi ve perspektifinizin, vizyonunuzun çalışmalarınıza yansıması ise başarı ve beğenileri getirdiği gibi sizi de zamanla tanınan ve sevilen bir birey-sanatçı haline getiriyor

X